بهترین آنتی ویروسهای جهان
  
 بررسی سریع‌ترین و بهترین و قویترین ویروسیاب جهان
 
آرشیو
یکشنبه 1 آبان 1390
نوع مخفی بوتکیت Bootkit.Trup

نوع جدیدی از بوت‌کیت Bootkit.Trup به صورت گسترده در حال گسترش می‌باشد. این بدافزار خطرناک که برای آلودگی ثبات راه‌انداز اصلی (Master boot record) بروز شده است. رمزنگاری استفاده شده در نوع جدید بدافزار یعنی “Bootkit.Trup.B” بسیار شبیه نوع قدیمی آن “Bootkit.Trup.A” که از یک عملیات ساده چرخش به راست (ROR) استفاده می‌کند، می‌باشد.

این روتکیت موقعیت هندسه‌ی درایو دیسک آلوده را دریافت کرده سپس موقعیت نزدیک به انتهای پارتیشن را برای ذخیره MBR اولیه و دیگر اجزای سخت‌افزاری را محاسبه می‌نماید. این اجزا و پیمانه‌ها در بخش تخصیص نیافته پارتیشن نوشته می‌شوند، و در مواردی که دیسک پر شده باشد امکان رونویسی با داده‌های دیگر وجود دارد.

MBR اولیه و اجزای درایور به صورت رمزشده با استفاده از همان متد رمزنگاری ذخیره شده‌اند.کامپوننت درایو، بخش DriverStartIo متعلق به ATAPI جایی که عملیات نوشتن را رصد می‌کند، را هوک می‌کند. در مواردی که عملیات نوشتن قصد نوشتن در سکتور بوت رکورد اصلی (MBR) را دارد، روتکیت، عملیات نوشتن را تغییر می‌دهد. این روش با استفاده از محصولات امنیتی، عملیات تعمیر را دور می‌زند.

مکانیزم محافظتی MBR قبلاً در TDSS مشاهده شد. TDL4 در پایین پشته ذخیره‌سازی برای نظارت بر عملیات خواندن و نوشتن در اولین سکتور قرار دارد و اجزای رمزنگاری شده‌ی آن در فضای پارتیشن نشده‌ی دیسک مستقر می‌باشند.

این بدافزار مرورگرهای پرطرفدار را برای تزریق کد و افزودن قابلیت تبلیغات کلیکی برای کسب منافع مالی هدف قرار داده است. روتیکیت مذکور اطلاعات تبلیغات کلیک شده را در یک فایل INI ذخیره می‌کند.

برخی نرم‌افزارهای امنیتی آلودگی MBR را با عنواینی نظیر:  Trojan:DOS/Popureb.B و بدافزار بوت‌کیت را با عنوان Trojan:Win32/Popureb.E شناسایی می‌کنند.برخی از مقالات منتشر شده درباره این روتکیت پیشهناد حذف و نصب مجدد ویندوز را برای حذف این بدافزار می‌دهند.

کاربران کوییک‌هیل می‌توانند از ابزار BootKitRemover برای شناسایی و پاکسازی این بوت‌کیت استفاده نمایند. برای تکمیل فرایند ترمیم نیاز به راه‌اندازی مجدد سیستم می‌باشد.

نویسنده: راجش نیکام – لابراتوار تکنولوژی کوییک‌هیل


برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
 
تعداد بازدیدکنندگان : 323392


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها